Cichlidka borelliho - Apistogramma borellii


Druh, o němž chci podat několik informací a zajímavostí je jedním z mnoha druhů drobných cichlid, který je u nás chován ojediněle. Je stejně jako většina malých cichlid mírumilovný, jen samci někdy mezi sebou svádějí neškodně šarvátky. Nikdy si však neublíží. K ostatním rybám se chovají apaticky, takže se velice dobře hodí do společných nádrží. Pohlavní rozdíly jsou velice nápadné. Samec dorůstá okolo 7 cm délky, je tmavohnědý na bocích s modravým leskem, který přechází v břišní partii do jasné světložluté barvy. Ploutve hřbetní, břišní a řitní jsou namodralé.

Typickým znakem samce je několik červených hvězdiček černě orámovaných při horním okraji ocasní ploutve. Existují však jedinci, kterým tento typický znak chybí. Pak poznávacími znaky jsou: dlouze protažený první paprsek hřbetní ploutve, krajní paprsky ploutve ocasní a dlouze protažená ploutev řitní. Samice je nevýrazně hnědě zbarvená a nemá protažené ploutve.

Na složení vody nejsou náročné, dobře snášejí vodu měkkou a kyselou, stejně jako tvrdou a neutrální. Optimální teplota je kolem 24 °C. Jsou však plaché, proto je chováme v nádrži dosti osázené rostlinami, které neničí. Aby se cítily opravdu dobře, položme na dno květináč, polovinu skořápky kokosového ořechu, nebo vytvořme z tmavých kamenů skalku. Možná, že to bude místo, kam nakladou jikry. Jikry kladou většinou na svislou stěnu nebo na strop.

Je docela možné, že je nalepí na zadní stěnu nádrže a to ještě na filtr, pokud se tam třecí pár vejde. Zjistíme-li, že máme najednou v nádrži o samičku méně, nehledejme ji kolem nádrže na koberci, nýbrž v tmavých koutech nádrže, kde bedlivě hlídá snůšku jiker. Po nakladení jikry nejen hlídá, ale i ošetřuje. To znamená, že je ovívá ploutvemi, aby se k nim snáze dostala čerstvá prokysličená voda. Plesnivé jikry vybírá, aby od nich nezaplísnily i ostatní. Vylíhlý potěr většinou v tlamce přenese na místo, které se jí zdá nejbezpečnější.

A to i několikrát za den. Podle teploty se potěr po třech až čtyřech dnech rozplave a samice začne vodit hejno po nádrži. Potravu je nutno volit velmi drobnou. Přestože je potěr dosti velký, má malou tlamku. Samice se o potěr pečlivě stará, a jestli se vám někdy bude zdát, že ho chytá a požírá, tak buďte bez obav. To jenom zatoulaného jedince nese zpátky do hejna. Někdy se jedná pouze o očistění mláděte.

V době, kdy má samice tyto mateřské povinnosti, je dobře ji nekrmit perloočkami a volit ke krmení raději nitěnky. Při vydatném krmení potěr dobře roste a ve stáří 3 - 4 týdnů jej můžeme odlovit. Po odlovení potěru se zpravidla pár do týdne opět vytře. Velice často se stává, že samice z přehnané péče jikry požírá. Chovateli nezbývá, než jikry po výtěru odebrat. Ty však jsou bez péče samice velice často napadeny plísněmi, takže musíme vodu s jikrami dezinfikovat. Proto doporučuji chovat společně 2 - 3 chovné páry, samozřejmě s příslušným počtem úkrytů.

Pavel Trillsam
Akvárium Terárium 5/1982

 zpět

www.akvarijni.cz © 2002- - Všechna práva vyhrazena.
e-mail info@akvarijni.cz